Terapia ukierunkowana na pacjenta dorosłego i dziecko

Terapia ukierunkowana na pacjenta dorosłego i dziecko

Praca z pacjentem dorosłym znacząco różni się od pracy z dzieckiem. Przy planowaniu terapii musimy brać pod uwagę etiologię schorzenia i bezwzględnie wiek pacjenta. Pomocy przeznaczonych dla dzieci nie można stosować u osób dorosłych ze względu na „dziecięcą” grafikę lub treść.

Pracując od wielu lat z pacjentami po udarach, urazach, ze schorzeniami neurologicznymi, wiem że każdy pacjent jest inny i że to co sprawdza się u jednego, u drugiego może nie znaleźć zastosowania. Dlatego też opracowałam kilka pomysłów dla różnych grup pacjentów. Mam nadzieję, że pomysły te ułatwią pacjentom powrót do zdrowia, pomogą łatwiej komunikować się z bliskimi a logopedom ułatwią pracę.


1.Tablica Alternatywnej Komunikacji T.A.K.

Największym sukcesem okazałą się Tablica Alternatywnej Komunikacji. Stworzyliśmy ją alby umożliwić komunikowanie się osobom najciężej chorym. Tablica powstała jako burza mózgów dwóch zapaleńców – i tak po modyfikacjach ukazała się Tablica T.A.K.

Obecnie funkcjonuje w ZOLu w Zamościu, w Klinice Budzik, w Centrum Zdrowia Dziecka, Hospicjach, gabinetach w Słupsku, Gorzowie i Bydgoszczy oraz… wielu domach prywatnych, bo tablica stworzona jest dla pacjenta .

Na Ogólnopolskiej Konferencji Medycyny Paliatywnej HOSPICJUM 2019 w Toruniu wygłosiłam referat ” Trudności w komunikowaniu się chorych ze szczególnym uwzględnieniem SLA” i ku naszemu zaskoczeniu – wśród wielu fantastycznych urządzeń medycznych, Tablica T.A.K. zdobyła GRAND PRIX.

Jest to pomoc dedykowana pacjentom z zespołem zamknięcia, stwardnieniem bocznym zanikowym, mózgowym porażeniem z dużą spastyką oraz osobom z autyzmem. Zastosowań jest wiele. Warunek jest jeden – pacjent musi umieć czytać. Wzór tablicy chroniony jest prawami autorskimi AFALOG mgr Marleny Puchowskiej i mgr inż. Włodzimierza Cioć.

Tablica posiada pozytywne recenzje profesorów rehabilitacji, medycyny paliatywnej, pedagogiki a przede wszystkim pacjentów i ich rodzin.

2. Poduszka stabilizująca pozycję głowy

Trzmiel – poducha duża powstałą z myślą o pacjentach z zespołem zamknięcia oraz SLA, po to by ustabilizować pozycję głowy podczas „rozmowy” – komunikowania się przy pomocy T.A.K.a, a także podczas ćwiczeń logopedycznych czy nauki / modyfikacji połykania. Poducha okazałą się hitem dla pacjentów podróżujących na wózkach czy samochodami.

Ktoś zapytał, czy dobra dla kierowcy – oczywiście, że NIE!!! Poducha stabilizuje pozycję na wprost, ograniczając pole widzenia po bokach – takie ma przeznaczenie.

Poducha Trzmiel przeznaczona dla dorosłych i starszych dzieci a Motyl dla maluszków. Dziękuję Paulinie, która z radością podzieliłą się wrażeniami z posiadania poduchy – Paulina prowadzi fb @Wygram z SLA a AFALOG Centrum jej dopinguje – pozdrawiam serdecznie Paula.

3. Życie po udarze. Terapia afazji motorycznej B3

Książka do terapii pacjentów po udarze, urazach mózgu i po operacji guzów mózgu, u których doszło do wystąpienia zaburzeń mowy o typie afazji motorycznej (ale i sensorycznej, sprawdzając rozumienie czytanego tekstu) oraz dla pacjentów z otępieniem. Skonstruowana jest w taki sposób, by zminimalizować trudności z czytaniem. Czcionka jest duża i „pisana”, a układ tekstu pozwala ćwiczyć pole widzenia w przypadku wystąpienia zaburzeń widzenia o typie hemianopsji.

Książka zawiera zbiór tekstów dopasowanych do różnych zainteresowań pacjentów. Co najważniejsze, teksty nie są infantylizujące. Każdy tekst zawiera zestaw zadań do wykonania po przeczytaniu tekstu. Sprawdza się u pacjentów z otępieniem sprawdzając jednocześnie mowę opowieściową jak i rozumienie czytanego tekstu oraz pamięć.

Część B3 koreluje ze Skalą Oceny Dynamiki Afazji SODA autorstwa Marleny Puchowskiej. Kolejna część materiałów do terapii osób dorosłych B3.2 zawierać będzie opowiadania historyczne, historie miłosne oraz kryminały – pod koniec roku 2019 zostanie wydana.

4. Woreczki sensoryczne do terapii ręki

Woreczki sensoryczne występują w kilku zestawach: dopasuj taki sam, domino, własna aranżacja.

Ze względu na prostą formę i wielkość sprawdzają się w terapii dorosłych i dzieci, ćwicząc pojęcia jak i dopasowywanie oraz czucie głębokie, które zwłaszcza w przypadku pacjentów poudarowych często jest zaburzone.

Pomoc powinna znaleźć się w domach pacjentów do codziennej terapii ręki.

5. Ultralekkie lustro logopedyczne

Ta pomoc przygotowana z myślą o logopedach – by oszczędzić kręgosłupy. Lustro waży niewiele więcej co tekturka. Z drugiej strony znajduje się tablica suchościeralna.

6. Alfabet A4 i alfabet linijka

Przeznaczony np. dla pacjentów szpitalnych z tracheostomią, ale może znaleźć zastosowanie u pacjentów z SLA jak i w przypadku innych schorzeń. Może również znaleźć zastosowanie w mutyzmie czy autyzmie. Raczej nie wskazana dla pacjentów po udarach, u których czytanie z reguły jest głęboko zaburzone. Poza tym należy pamiętać o wyższości czytania globalnego.

Pomoce wykonane są z materiałów najwyższej jakości – cechują się wysoką estetyką i podnoszą prestiż zawodu przez swą jakość.

#afalog #szkolenia #terapia #udar #SLA #zespólzamknięcia #logopedia #pedagogika #psychologia

Polub nas na
error
Follow by Email
Facebook
Facebook