Życie zaskakuje, zmienia się jego jakość. Najważniejsze, by każdego dnia dostrzegać piękno i sens życia. Wigilia w AFALOGu.

Udar mózgu zaskakuje. Choroba pojawia się nagle, w jednej chwili pozbawiając człowieka możliwości komunikowania się z otoczeniem. Zaburzenia mowy o typie afazji uniemożliwiają choremu nawet zrozumienie mowy otoczenia. Wbrew temu, co się uważa, udar atakuje nie tylko osoby starsze ale i młode. Nasi bohaterowie Wigilijnego spotkania doświadczyli afazji całkowitej- nie rozumieli, nie mówili, stanęli przed trudną walką – o zdrowie, o kontakt, o siebie.

Na AFAlogowej Wigilii spotykamy sie co roku – od wielu, wielu lat. Pamiętam smak sernika, który piekła mama Ilonki, Hanię, Iwonkę, Romana, Pawła i Jana, którego zabrakło wśród nas. Och…

W tym roku do nas dołączyła grupka Seniorów, którzy przygotowali część artystyczną. Pani Ela, Jola, Grażynka, Krystyna i Pan Zenek to energiczni luczie, którym chce się tworzyć, chcą pomagać innym.

Czasami takie spotkania pozwalają otworzyć się tym, którym mowa przysparza najwięcej trudności. Pani Blandyna fantastycznie śpiewała, ma piękny głos, słowa pojawią się później ale jej wargi rytmicznie, zdaje się, wypowiadałay słowa kolęd. Daniel i Ania nie potrzebują śpiewnika, które to przygotowywaliśmy do późnych godzin nocnych. Pamiętają słowa wielu kolęd. Marta nie przepada za śpiewaniem,ale po jej uśmiechu widać, że cieszy ją to spotkanie. W sumie to tworzymy zgraną paczke, choć nie wszyscy dojechali. Ania, mimo, że nadal odczuwa braki słów, potrafi odgadnąć każdą piosenkę po kilku nutach. Widać, że drzemie w niej muzyk – grała na fortepianie. Musi do tego wrócić. Aniu, trzymam kciuki.

Nasze przygotowania , turkusowe książeczki to nie tylko śpiewnik, ale i życzenia dla afalogowych Gości i zadania – bo każdy będzie musiał napisać list do świętego Mikołaja i opisać najpiękniejsze świąteczne wspomnienia.

Przygotowaliśmy też wystawę zdjęć pacjentów, które artystycznie i charytatywnie opracowała Ezo Oneir, sprawiając ogromną radość panu Piotrowi, Michałowi i Eli.

Kolędy, konkursy, rozmowy – jak się okazuje nie ważny jest wiek, nie ważne są trudności z budowaniem zdań, trudności z wydaniem głosu- najważniejsze, ze jesteśmy razem i możemy się dzielić swoimi wrażeniami i wspomnieniami.

Ale to nie koniec opowieści… AFALOG Centrum odwiedziła TV Bydgoszcz z przesympatyczną panią redaktor Natalią Słomkowską i kolegą kamerzystą. Tu dziękuję za wprowadzenie spokoju podczas realizacji nagrania.

link do nagrania: https://bydgoszcz.tvp.pl/45675418/wspolna-wigilia-pacjentow-z-centrum-diagnozy-i-terapii-afazji-afalog?fbclid=IwAR2m-dwRseHJvR1SBT4Bzx-LvSYF5P9oNGX9tlj7inARBxFa7tNLMe77vto

reklamy musimy obejrzeć…

i 6ta minuta o nas https://bydgoszcz.tvp.pl/45676655/zblizenia-8122019

ŁAŃCUCH SERC – ŁAŃCUCH RĄK – ŁAŃCUCH CHOINKOWY

POŁĄCZYŁ NAS WSZYSTKICH

Follow by Email