Pacjent po udarze mózgu z afazją w dobie zagrożenia koronawirusem

 Marlena Puchowska

artykuł i broszura do pobrania na dole stronyproszę zostaw komentarz

Udar mózgu stanowi stan zagrożenia życia. Najczęściej powodowany jest przez współistniejące choroby: nadciśnienie, cukrzycę, choroby serca.  Chory po przebytym udarze mózgu znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia ponownie udaru niedokrwiennego czy krwotocznego mózgu. Powinien objęty być szczególną profilaktyką.  W dobie zagrożenia zakażeniem koronawirusem u osób po udarze mózgu, najczęściej obciążonych współistniejącymi chorobami  ryzyko powikłań jest znacznie większe.

Sekcja Chorób Naczyniowych Mózgu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w dniu 18 marca zajęła stanowisko w sprawie postępowania u pacjenta z udarem mózgu w sytuacji pandemii SARS-CoV-2. Jak wynika z raportu w sytuacji zagrożenia SARS-CoV-2 postępowanie z pacjentem w stanie zagrożenia życia, m.in. w ostrym udarze mózgu, stanowi poważne wyzwanie, tym bardziej, że ryzyko poważnych powikłań u pacjentów po udarze zwiększa się w przypadku infekcji koronawirusem.

Pacjent z podejrzeniem lub stwierdzonym SARS-CoV-2 powinien być leczony w oddziale udarowym przygotowanym epidemiologicznie.

Transport do szpitala jednoimiennego nie powinien wpływać na rozpoczęcie leczenia trombolitycznego, o ile takie leczenie u danego pacjenta może być zastosowane.  Pacjent udarowy nie wymagający leczenia trombolitycznego powinien niezwłocznie być przekazany do oddziału poudarowego w szpitalu jednoimiennym. Nie należy zapominać jednocześnie o zabezpieczeniu personelu medycznego przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Personel medyczny zobowiązany jest do zebrania szczegółowego wywiadu epidemiologicznego w kierunku potencjalnej infekcji.

Zakażenie  koronawirusem SARS-CoV2 doprowadza do wystąpienia choroby COVID-19  i  z reguły przebiega łagodnie.

Objawy zakażenia koronawirusem

łagodny przebieg:

 • katar
 • ból gardła
 • kaszel
 • gorączka

ciężki przebieg:

 • wysoka gorączka
 • zapalenie płuc
 • trudności z oddychaniem.

U osób starszych oraz osób chorujących na inne choroby (takie jak astma, cukrzyca, choroby serca) zakażenie koronawirusem może prowadzić do ciężkiej niewydolności i do śmierci.

     Minimalizowanie ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 osób po przebytym udarze

https://www.radiomaryja.pl/wp-content/uploads/2020/03/koronawirus-model-505x321.png

Hospitalizacja

W przypadku konieczności hospitalizacji osoby z afazją,  przygotuj kilka ważnych informacji dla personelu medycznego, z którym chory będzie miał styczność.

Pamiętaj, że obecnie z uwagi na ryzyko zakażenia koronawirusem szpitale są zamknięte dla odwiedzających i nie będziesz miał dostępu do osoby bliskiej z afazją.  
Wytłumacz – w miarę możliwości – osobie z afazją, że odwiedziny są wstrzymane i że będziesz czekał jej na powrót w domu.  
Jeżeli jest taka możliwość nie zapomnij o zostawieniu osobie hospitalizowanej podstawowych  rzeczy:   komórki, ładowarki, okularów, protezy, aparatu słuchowegowody mineralnej piżamy, papci i kosmetyków.  
 Poinformuj personel pisemnie o tym, w jaki sposób chory z afazją funkcjonował     w domu przed obecną hospitalizacją:  

Pamiętaj, że u osób z rozpoznaną chorobą COVID-19 rehabilitacja i terapia psychologiczna, neurologopedyczna jest ograniczona. Personel medyczny w zależności od ośrodka pracuje w innym niż dotychczas systemie – czasem dyżurowym.

Dbając o komfort i dobro chorego z utrudnionym kontaktem logiczno-werbalnym – z afazją czy dyzartrią, informacje przekazane pisemnie na temat funkcjonowania pacjenta, znacząco ułatwią personelowi medycznemu komfort pracy i możliwość niesienia pomocy choremu. Takie informacje pomogą łatwiej i sprawniej komunikować się z chorym z afazją i poprawią jego komfort pobytu w szpitalu.

Poniżej znajduje się tabela, która ułatwi tobie przygotowanie chorego po udarze do hospitalizacji.

______________________________________________________

mgr Marlena Puchowska neurologopeda afazjolog  
AFALOG Centrum Diagnozy i Terapii Afazji & Szkoleń Neurologopedycznych
Szpital Uniwersytecki nr 1w Bydgoszczy
Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy
kontakt@afalog.pl

do druku:

Informacje o pacjencie

imię i nazwisko chorego   
przebyte choroby   
przyjmowane leki       
czy chory rozumie sens zadawanych pytań? 
czy chory współpracuje?   
w jaki sposób komunikuje swoje potrzeby? 
czy ma trudności z połykaniem płynów i pokarmów stałych? 
w jakim zakresie był osobą samodzielną? 
czy używa okularów, aparatu słuchowego, protezy   
inne istotne informacje   

lista niezbędnych rzeczy dla pacjenta

1komórka 11papcie 
2ładowarka 12wiązane obuwie 
3okulary 13ręcznik 
4aparat słuchowy 14mydło w płynie 
5proteza 15nowa gąbka 
6woda mineralna 16szczoteczka do zębów 
7piżama rozpinana z przodu 17pasta do zębów 
8szlafrok 18balsam do ciała 
9bielizna 19grzebień 
10skarpety 20KOMUNIKATOR tablica/zeszyt 

7 komentarzy do wpisu „Pacjent po udarze mózgu z afazją w dobie zagrożenia koronawirusem”

 1. Bardzo dziękuję za podjęcie tej tematyki. Moja mama jest świeżo po udarze krwotocznym… W obecnej sytuacji chciałabym mieć jak najwięcej informacji dotyczących standardów postępowania szpitala jak i samej rekonwalescencji…

  • Niestety teraz praca jest utrudniona ze względu na ryzyko zakażenia. Udar niedokrwienny wymaga innego postępowania i wówczas ten czas liczy się, by podać leczenie trombolityczne , ale krwotoki nie wymagają takiego postępowania. U pacjentów z krwotocznym udarem najważniejsze jest utrzymanie wszystkich praramentrów w normie. Mam będzie musila leżeć aż do czasu wchłonięcia sie krwi, a dalej prawdopodobnie z odroczeniem przekazana będzie na rehabilitację. Trzymam kciuki.

 2. Dziękuję serdecznie za bardzo przydatne informacje. Boję się takiej chwili w której mąż po udarze musiałby teraz znaleźć się w szpitalu albo ja. Dziękuję wtedy głowy nie ma do niczego.

  • Na szczęscie lekarze robią wszystko wg procedur, które pozwalają nie ominąć tego, co ważne w leczeniu. Pracuję również w szpitalu i podziwiam pielęgniarki i lekarzy a już zwłaszcza ratowników za ich poświęcenie. Proszę starać się izolować męża i siebie od kontaktów na jakiś czas. Dziękuję za komentarz.

 3. Witam mialam udar niedokrwienny w pazdzierniku jestem swiezo po przebytych MR glowy i kregoslupa jesli nasila mi sie objawy znowu udarowe gdzie najlepiej mam sie zglosic?

  • W przypadku udaru mózgu – a jest to stan zagrożenia życia – szpitale przyjmują pacjentów bez problemów. Pacjenci trafiają na Szpitalny Oddział Ratunkowy a następnie na Oddział Udarowy.
   W przypadku wystąpienia COVID-19 i udaru sytuacja wygląda poważniej, niektóre szpitale posiadają kilka miejsc dla pacjentów z udarem i rozpoznaną chorobą COVID 19. Pacjenci z koronawirusem przekazywani są do szpitali jednoimiennych lub szpitali zakaźnych.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Follow by Email