Inne oblicze afazji u dorosłych i dzieci

Afazja to zaburzenie mowy – nie artykulacji – a mowy. To trudności z rozumieniem mowy otoczenia, trudności w mówieniu, umiejętności budowania zdań, problemy z doborem słów.

U osób dorosłych afazja wynika najczęściej z udaru mózgu – jest jego konsekwencją. I tak dzieje się w 80% pacjentów z afazją. Pozostałe 20% to urazy, guzy mózgu a i choroby neurodegeneracyjne, które mózg wyniszczają.

W przypadku osób dorosłych mowa była wykształcona i nagle uległa zaburzeniu (nagle lub stopniowo).

Afazja u dzieci może mieć dwojakie podłoże – jedno podobnie jak u dorosłych wynika z czynnika, który wpłynął na pogorszenie mowy a drugie to niedokształcenie mowy o typie afazji. Terapia takiego dziecka przebiega inaczej niż w pierwszym przypadku – choć to wszystko zależy od wieku, w którym dziecko utraciło mowę.

Diagnoza dzieci z afazją czy niedokształceniem mowy przysparza trudności również ze względu na bardziej złożony obraz. Zadajemy sobie pytania – czy to afazja? czy autyzm? czy może mutyzm? czy rozwój intelektualny przebiega prawidłowo? a może jeszcze coś innego?

Na te pytania odpowiedzieć mogą specjaliści, praktycy czyli psychologowie i neuro/logopedzi pracujący z takimi osobami. A i dla nich konieczny jest czas na poznanie dziecka czy osoby dorosłej i ich możliwości komunikacyjnych.

Rodziny osób z problemami zapraszamy na terapię poprzedzoną kompleksową diagnozą. Zapraszamy na stronę AFALOG do zakładki GABINET

Logopedów zainteresowanych tym tematem zapraszamy na szkolenia, prowadzone przez specjalistów. spotykamy się już w grudniu – i stacjonarnie i hybrydowo. Zapraszamy na stronę AFALOG do zakładki SZKOLENIA

#afazja #diagnozaafazji #terapiaafazji #annapaluch #drewniakwołosz #puchowska #kojd #soda #szkoenialogopedyczne #szkoleniadlalogopedów