Wykład o afazji – Armenia

Na zaproszenie Dziekan Wydziału Pedagogiki Specjalnej i Inkluzywnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Erywaniu – Pani prof. Siranush Karapetyan został wygłoszony przeze mnie referat na temat AFAZJI – oddziaływania neurologopedy w przypadku afazji poudarowej, metod diagnostycznych w tym z użyciem Skali SODA.

Praca z pacjentem w Polsce i Armenii przebiega inaczej, chociażby ze względu na etiologię zaburzeń mowy. W Polsce główną przyczyną zaburzeń mowy jest udar, w Armenii często są to skutki wojny, która niedawno zakończyła się, pozostawiając wielu żołnierzy z poważnymi problemami w mówieniu. Dodatkowym utrudnieniem może być dwujęzyczność – Ormianie posługują się zazwyczaj dwoma językami, co może z jednej strony ułatwić terapię lub też ją utrudnić. Wielu pacjentów przeżyło dodatkowo stres pourazowy związany z wojną, a to wymaga prowadzenia intensywnej terapii psychologicznej. W Armenii poza tym wydanie książek stanowi większy problem- stąd braki w materiałach terapeutycznych dla osób dorosłych.

Kolejnym problemem coraz częsciej spotykanym u nas i w Armenii to zaburzenia połykania. Zastanawia narastająca ilość chorych z dysfagią.

Spotkanie było owocne, gdyż padały bardzo ciekawe pytania ze strony profesorów czy studentów. Pozwoliło to również nam zrozumieć problemy, z jakimi spotykają się logopedzi w Armenii.

Mam nadzieję, że to spotkanie będzie początkiem współpracy polsko-ormiańskiej. Mamy tyle sobie do powiedzenia…

Relacja ze spotkania w języku ormiańskim: KLIKNIJ

Poza stroną formalną miałam okazję spotkać się z serdecznym przyjęciem pani prof. Siranush Carapetyan oraz życzliwością dr Lianny Charchchyan. Nasze kraje, jak widać wiele łączy – mamy podobną mentalność, otwartość i spojrzenie na życie. Życzliwość Ormian jest cechą wyjątkową, u nas w ostatnich latach nieco zapomnianą. Tu, poza częścią naukową czuje się przyjaźń i serdeczność. Zostaliśmy ciepło przyjęci w gabinecie pani prof. Siranush Carapetyan a następnie oprowadzeni przez dr Anię po uczelnianym muzeum, które było już nieczynne. Poznaliśmy historię Uniwersytetu. Zbiory, choć skromne nawiązują do początków tworzenia uczelni. Na każdym kroku w Armenii historia jest wyjątkowo podkreślana, to ona stanowi siłę narodu, który przez wieki przeszedł wiele. Poznając na swojej drodze wyjątkowych ludzi – w ten sposób poznajemy Armenię.

Mini relacja ze spotkań poza wykładem