Afazja – diagnoza i terapia – szkolenie dla specjalistów

Szkolenie dwumodułowe z AFAZJI dobiegło końca. Tym razem w AFALOG Centrum gościły koleżanki z różnych stron Polski: okolic Nakła, Torunia, Warszawy, Szczecina, Kłodzka i Wrocławia.

Terapia afazji nie należy do łatwych, tym bardziej terapia afazji całkowitej, choćby ze względu na problemy z odbiorem mowy oraz poważne trudności w komunikacji werbalnej i pozawerbalnej. Nie oznacza to jednak, że pacjent nie rokuje.

Od czego zacząć terapię? Jak ją planować? Nie jest to łatwe zadanie. Jak przekonały się Uczestniczki w trakcie warsztatów, problemem jest już nawiązanie pierwszego kontaktu z pacjentem oraz zachęcenie do współpracy.

W rzeczywistości równie trudno jest zachęcić pacjentów z afazją całkowitą do współpracy, wymaga to odpowiedniego podejścia, wiedzy i ogromnej cierpliwości. Terapię mogą nam pokrzyżować dodatkowe problemy poznawcze – podczas szkolenia mogłyśmy przekonać się, jak bardzo…

Każda postać afazji wymaga innego podejścia. Opracowałyśmy wspólnie plany terapii dostosowanej do możliwości pacjentów. Jak wiemy, do każdego chorego należy indywidualnie dopasować terapię. Tu pacjentami i terapeutami byłyśmy my.

Poniżej mni fotorelacja ze szkolenia.

Do zobaczenia na module M3: Dyzartia i Komunikacja AAC u pacjentów z LIS i SLA oraz na module M4: Superwizja.

Kolejne szkolenia z modułów M1 i M2 w Katowicach już w listopadzie, a modułów M3 i M4 w grudniu.