Rodzaje afazji

W placówkach służby zdrowia funkcjonuje podział na podstawowe trzy rodzaje:
– afazję sensoryczną czyli czuciową
– motoryczną czyli ruchową
– amnestyczną.

Afazja sensoryczna powodowana jest najczęściej uszkodzeniem okolicy skroniowej. Dotyczy odbioru mowy – czyli chory nie rozumie tego, co do niego mówimy. Może to obejmować bardziej skomplikowane pytania czy polecenia kierowane do chorego, jak i najprostsze pytania, na które chory wcale nie reaguje.

Afazja motoryczna objawia się trudnościami w mówieniu – począwszy od niemożności wydobycia dźwięku po trudności w budowaniu dłuższych wypowiedzi. Czasami chory perseweruje czyli powtarza usłyszany tekst. W innym przypadku przekręca słowa czyli popełnia tzw. parafazje.

Afazja amnestyczna powodowana jest najczęściej uszkodzeniem okolicy czołowej. Uwidacznia się w kłopotach z nazywaniem przedmiotów. Chory wie zna dany przedmiot i wie do czego służy, nie potrafi jednak podać jego nazwy. Często powszechnie określa się taki objaw mianem „sklerozy”.
Afazja amnestyczna w czystej postaci może być spowodowana udarem mózgu, otępieniem, depresją, ale także poważniejszymi chorobami takimi jak guzy mózgu. Z tymi objawami należy natychmiast udać się do neurologa.

Najczęściej jednak obserwujemy postacie tzw. afazji mieszanej czyli kombinacji każdej z trzech afazji lub też afazji całkowitej, w przypadku której chory nie mówi nic i niczego nie rozumie.

Dodaj komentarz