Tydzień z MÓZGIEM w Afalog Centrum Neuroterapii

Mózg zarządca

Mózg zaskakuje nas niejednokrotnie, czasem współpracuje z nami, czasem robi to, na co ma ochotę. Kiedy jest zdrowy i wypoczęty stanowi centrum dowodzenia, gdy choruje dowodzenie staje się chaotyczne i nieprzewidywalne.

Mózg zawiaduje wieloma procesami związanymi z oddychaniem, temperaturą, połykaniem, biciem serca i wieloma innymi funkcjami. Na niektóre z nich mamy wpływ, inne są całkowicie zależne od centrum dowodzenia. Weźmy na przykład oddychanie – każdy z nas potrafi wstrzymać oddech na chwilę, dwie, trzy a może dłużej, jednak nie możemy przestać oddychać  w ogóle, gdyż mózg dla równowagi organizmu potrzebuje tlenu. Oddychanie jest więc tylko częściowo zależne od naszej woli. O tym, jak oddychamy – czy regularnie czy „maszynowo” (a tu trzeba dodać, że oddychanie maszynowe  stanowi patologię i jest sygnałem, że stan  zdrowia jest w zagrożeniu), czy płytko a może zbyt szybko – o tym decyduje mózg. Oddech wyraża nasze emocje, wyraża stan homeostazy organizmu. Gdy oddech jest zaburzony świadczy to o zaburzeniu równowagi organizmu.

Połykanie, czynność tak odruchowa – nie myślimy przecież o tym, że pijąc herbatę musimy ją przełknąć. Pierwsza faza zależna jest od nas – możemy przytrzymać płyn w ustach, rozgryzać długo cząstkę jabłka, nie przełykając jej od razu, a delektować się smakiem; ale nie możemy wstrzymać połykania, gdy pokarm czy płyn spływa już po ściankach przełyku.  Jak się okazuje, uszkodzenie pewnych części w mózgu, powoduje, że proces połykania staje się wręcz niemożliwy.

Gdy mózg jest zdrowy, każda czynność odbywa się w sposób zautomatyzowany, naturalny.

Mózg esteta

Mózg dąży do perfekcji ale i tak obie półkule, z których jest zbudowany mają „swoje” do powiedzenia. Każda z nich ma inne role do zrealizowania. Jedna, bardziej konkretna, lubi czytać pisać i mówić, druga artystka – woli kolor, muzykę i sztukę. Mimo różnic między półkulami- współpracują ze sobą cały czas. Problem zaczyna się w chwili, gdy jedna z nich chce mieć przewagę i rozpycha się, uciskając drugą. Naruszenie linii środka stanowi poważne zagrożenie dla człowieka. Linia musi przebiegać prosto, symetrycznie dzieląc mózg na dwie połowy – czyli równe części.  

Tu warto zastanowić się, dlaczego jedna z półkul się rozpycha? Niestety najczęściej coś tam rośnie, a mózg tego nie lubi i reaguje natychmiast pogorszeniem funkcji czytania, pisania, mowy czy też pogorszeniem myślenia, rozumienia, zaburzeniami orientacji w terenie.

Mózg podążający za modą – szare jest piękne

Mózg jest estetą i ceni sobie szarość – bo to szare komórki tworzą jego strukturę zewnętrzną. Lubi też biel, ale nosi ją niczym bieliznę – pod spodem. Mózg składa się z komórek szarych i białych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie naszego myślenia, mówienia, czytania… Istota biała znajduje się pod szarymi komórkami, które są najważniejsze dla procesów poznawczych. Mówi się przecież, że  muszę uruchomić szare komórki czyli musze zacząć myśleć. Tak, to szare komórki pozwalają nam na większą plastyczność mózgu. Białe już takie wyrafinowane nie są, jednak bez ich udziału mózg nie mógł by się obejść.  

Mózg ceni sobie szczególnie elegancję w kolorze szarym i wzbogaca się w takowe „odzienie”, powiększa swoją kolekcję gdy więcej czytamy, działamy, uczymy się, zdobywamy nowe umiejętności.

Może to dlatego szary jest modzie?

AFALOG Centrum zaprasza na liczne wydarzenia z okazji Dni Mózgu

28 lutego – prezentacja autorskich pomocy Marleny Puchowskiej do terapii afazji i zmian otępiennych „Życie po udarze. Terapia afazji”

6 marcakonsultacje online Marleny Puchowskiej na zaproszenie Polskiego Związku Logopedów – konsultacje kierowane do rodzin osób po udarze

15 marca – w ramach programu Medyczne Środy – wykład na temat udaru mózgu – wstęp: prof. Adam Wiśniewski, prelekcja: Marlena Puchowska

18 marca – szkolenie kierowane do specjalistów logopedów i neurologopedów, psychologów i lekarzy: Afazja – diagnoza i terapia Moduł 1 (M.Puchowska)

19 marca – szkolenie kierowane do specjalistów logopedów i neurologopedów, psychologów i lekarzy: Zaburzenia mowy w uszkodzeniach móżdżku. Zaburzenia gnozji i wpływ na postępowanie z chorym z afazją. Moduł 2 (M.Puchowska)

24 marca – wieczór autorski i premiera książki: „Niebieskie dzieci” Moniki Rezmer, rozmowa na temat możliwości terapeutycznych osób z autyzmem: M.Puchowska, W. Cioć. Cały wieczór poprowadzi Ezo Oneir – wydawca i fotograf